Aktualności

05.12.2013

 

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Czy wiecie, że  tylko 9% Polaków angażuje się w wolontariat, podczas gdy w Holandii aż 57% społeczeństwa (dane z czerwca 2011)? A przecież praca wykonana za darmo, z potrzeby z serca jest bezcenna.

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Anny Lichoty, himalaistki zaangażowanej w projekt wolontariacki „Szkoła Pokoju" w Nepalu na temat "Co nam daje wolontariat?"

04.12.2013

 

3 grudnia obchodzny jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym pani pedagog - Ewa Szymańska przeprowadziła w wybranych klasach zajęcia na temat "Niepełnosprawność - normalna sprawa?"

 

Zapraszamy Was do zapoznania się z poniższymi tekstami i przemyśleń: Czy niepełnosprawny znaczy gorszy? Jaki jest mój stosunek do osób niepełnosprawnych?

 

"...A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. Lęk przed chorymi osobami wynika najczęściej z niewiedzy. Nie wiemy jak się zachować. Najchętniej byśmy się odwrócili - ten odruch też trzeba zrozumieć. Wszyscy chcielibyśmy być piękni, młodzi i bogaci przez całe życie. Na widok strasznie okaleczonej osoby odwracamy się odruchowo. Niektórzy się odwracają i uciekają, ale są też tacy, którzy potrafią się zatrzymać, i pomimo tego, że też się boją, w końcu zaczynają rozumieć, że to też zwyczajny człowiek, który może nie ma nóg, ale ma za to wózek i potrafi z tym żyć..."

Anna Dymna – aktorka,prezes fundacji „Mimo wszystko”

 

 

Hymn Osób Niepełnosprawnych

 

Kulejącego widziano anioła,
Który po niebie swobodnie szybował.
Wszystko się może zdarzyć! - wołał -
Jeśli uwierzyć w siebie zdołasz!

Niepełnosprawni - normalna sprawa!
Niepełnosprawni - normalna rzecz!
Nie wszystkim dane zdrowie i sława,
Nie można w życiu wszystkiego mieć!
Trudno bez skrzydeł orła udawać,
Choć być nim zawsze trzeba chcieć!

Jesteśmy żywe sumienie bliźniego,
Gorszego Boga najlepsze dzieci
A skoro nie ma Boga złego,
Każdy z nas kiedyś  w niebo wzleci!

Niepełnosprawni - normalna sprawa!
Niepełnosprawni - normalna rzecz...

25.11.2013

 

Z radością informujemy, że przystępujemy do realizacji kolejnego projektu z zakresu edukacji globalnej: Afryka w zasięgu naszej ręki. Jego podsumowanie przewidziane jest na styczeń-luty 2014. Mamy nadzieję, że on również zakończy się sukcesem.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony: mrostkow.oeiizk.waw.pl

24.11.2013

 

W dniu 20 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość podsumowująca projekt "Tolerancja i ja".  Rozpoczęła ją pani Anna Kawalska, pracownik Fundacji Ocalenie. Podsumowała ona warsztaty, które miały miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w dniach 12 i 20 listopada.

Następnie scena została oddana naszym gościom - uchodźcom z Czeczenii i ich dzieciom. Uczniowie obejrzeć mogli pokaz tradycyjnych tańców czeczeńskich oraz capoeiry. Dzieci uchodźców opowiedziały o tym, jak czują się w polskiej szkole, co sprawia im najwięcej trudności, jak wyglądają ich kontakty z polskimi rówieśnikami.

 

 

Przez chwilę część z nas mogła się poczuć jak piekne mieszkanki i mężni mieszkańcy Czeczenii.

Na koniec mieliśmy możliwość spróbowania tradycyjnej chałwy czeczeńskiej, która podbiła serca wszystkich.

 

 

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wspaniałe przyjęcie naszych gości. Szczególne podziękowania należą się uczniom klas Ia, b, d i e oraz IIa. To głównie dzięki Wam nasi młodzi  tancerze nie chcieli opuszczać murów naszego gimnazjum. Dziękujemy!

21.11.2013

 

Już niedługo na naszej stronie pojawi się relacja z wczorajszej uroczystości podsumowania projektu "Tolerancja i ja" we współpracy z  Fundacją "Ocalenie". Dzisiaj natomiast przypominamy to, co wywołało największy entuzjazm wśród uczennic naszego gimnazjum - pokaz tradycyjnych tańców czeczeńskich.

Wystarczyło kilka dzwięków i muzyka porwała do tańca nie tylko naszych gości.

21.11.2013

 

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji Szlachetna Paczka. Produkty żywnościowe o dłuższym terminie spożycia (np. konserwy, makarony, mąkę) będą zbierane codziennie na pierwszej godzinie lekcyjnej. Możecie zostawiać je także u pana Michała Leszaka.

20.11.2013

 

W ramach obchodzonego w naszej szkole Tygodnia Edukacji Globalnej odbył się konkurs plastyczny "Toleranacja w oczach uczniów". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystości podsumowania warsztatów prowadzonych w naszej szkole przez Fundację "Ocalenie".

 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce - Alicja Trzaska, klasa IIa

II miejsce - Agnieszka Siwa, klasa Ib

III miejsce - Agnieszka Gronostajska, klasa Ia

Wyróżnienie: Martyna Polakowska, klasa Ic i Agnieszka Siwa, klasa Ib

 

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom!

Dziękujemy Drukarni Libra Print w Łomży, firmie KOJA Smolniki i Oriflame Oddział Łomża za ufundowanie nagród.

20.11.2013

 

W dniu dzisiejszym ostatnie klasy pierwsze: Ib i Ic uczestniczyły w warsztatach z pracownikami Fundacji "Ocalenie". Podobnie jak tydzień temu uczniowie wzięli udział w grze symulacyjnej. Im również najwięcej trudności sprawiło "przekroczenie granicy". Wywołało to burzliwą dyskusję na temat tego, co tak naprawdę sprawia,  że uchodźcy właśnie w tym momencie tak często odczuwają strach i zwątpienie.

18.11.2013

 

O prowadzonych przez Fundację Ocalenie działaniach w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, w które zaangażowała się nasza szkoła, piszą nasze lokalne portale internetowe.

Zapraszamy do lektury!

 

Łomżyński Tydzień Edukacji Globalnej - 4lomza.pl

Tydzień Edukacji Globalnej - superlomza.pl

Podyskutuj w Łomży. O konfliktach na świecie i potrzebie pokoju - bialystok.gazeta.pl

Tydzień Edukacji Globalnej - radio.bialystok.pl

Łomża. Tydzień Edukacji Globalnej - wrotapodlasia.pl

 

15.11.2013

 

Dziękujemy uczniom, którzy przygotowali i przynieśli plakaty na konkurs plastyczny "Tolerancja w oczach uczniów" w ramach obchodzonego w naszej szkole Tygodnia Edukacji Globalnej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 20.11.2013 podczas uroczystości podsumowującej projekt "Tolerancja i ja" przeprowadzonego we współpracy z  Fundacją "Ocalenie".

12.11.2013

 

Pierwszy dzień warsztatów już za nami!

W dniu 12 listopada klasy Ia, Id i Ie uczestniczyły w warsztatach z pracownikami Fundacji Ocalenie: panią Anną Kawalską i panem Kamilem Kamińskim.

Po krótkim wprowadzeniu w temat spotkania uczniowie wzięli udział w grze sytuacyjnej. Zostali podzieleni na dwie rodziny, które nagle stają w obliczu konfliktu zbrojnego, który dotknął ich kraju. W pośpiechu opuszczają swoje domy, pakując najpotrzebniejsze rzeczy i wybierają się w drogę ku granicy. Jej przejście sprawiło uczestnikom najwięcej problemu - nie umieli wypełnić dokumentów uchodźcy. Gra sprawiła naszym uczniom dużo radości, ale zmusiła również do przemysleń. Jednogłośnie stwierdzili, że nie umieliby sobie poradzić, gdyby taka sytuacja wydarzyła się naprawdę.

Drugim etapem warsztatów było spotkanie z gościem - panią Larisą Suleymanova, uchodźczynią z Czeczenii. Opowiedziała ona uczniom o tym, co robiła, zanim musiała opuścić swój kraj, jak znalazła się w Łomży, jak obecnie wygląda sytuacja w Czeczenii. Następnie odpowiadała na pytania uczniów, a nawet nauczyła ich kilku zwrotów w języku czeczeńskim.

 

04.11.2013

 

Poniżej znajduje się porządek uczestnictwa klas I w warsztatach z pracownikami Fundacji Ocalenie.

 

12.11.2013 - wtorek

2 godz. lekcyjna - klasa Id

3 godz. lekcyjna - klasa Id

4 godz. lekcyjna - klasa Ie

5 godz. lekcyjna - klasa Ie

6 godz. lekcyjna - klasa Ia

7 godz. lekcyjna - klasa Ia

 

20.11.2013 - środa

1 godz. lekcyjna - klasa Ic

2 godz. lekcyjna - klasa Ic

3 godz. lekcyjna - klasa Ib

4 godz. lekcyjna - klasa Ib

31.10.2013

 

Z okazji Dnia Tolerancji, który przypada 16 listopada, ogłaszamy konkurs plastyczny "Tolerancja w oczach uczniów". Zadaniem jest wykonanie plakatu na podany temat. Prace można oddawać do dnia 15 listopada pani Monice Chmielewskiej lub pani Ewie Szymańskiej.

Zapraszamy do udziału!

30.10.2013

 

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy Ib uczestniczyli w lekcji: Co kryje się za metką twoich ubrań?, przeprowadzonej przez panią Monikę Chmielewską w ramach programu Polskiej Zielonej Sieci - Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę!
Dowiedzieli się na niej przede wszystkim, iż prawdziwy koszt ubrań, żywności czy sprzętu elektronicznego musi zostać poniesiony mimo niskich cen w sklepach. Koszt ten nie musi być wyrażony w pieniądzu. Jego skutkiem może być degradacja środowiska naturalnego. Czasami to inni ludzie płacą za osiągnięte przez nas oszczędności. Dzieje się tak kosztem pracowników, którzy produkując te ubrania, zarabiają kwoty ledwie starczące im na przeżycie.

 

 

29.10.2013

 

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej podjęliśmy współpracę z Fundacją Ocalenie. Jej pracownicy przeprowadzą w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas I w dniach 12 i 20 listopada.

27.10.2013

 

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Drzewa (z ang. Arbor Day) – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r w dniu 10 października.

 

Dnia 25 października w naszym gimnazjum gościła Pani Katarzyna Sobocińska – pracownik Nadleśnictwa Łomża, która przeprowadziła zajęcia edukacyjne dla uczniów klas Ia oraz Ic. Hasło przewodnie zajęć brzmiało: „ W lesie o każdej porze roku”. Młodzież z uwagą wysłuchała wielu ciekawostek, związanych z lasem jako środowiskiem życia wielu organizmów oraz pracą zawodową leśnika. Na koniec młodzież, z pomocą pana Michała Leszaka posadziła trzy sadzonki krzewów ozdobnych na terenie szkoły.

 

Z zainteresowaniem będziemy obserwować – jak rosną!

25.10.2013

 

Udało nam się zebrać 40 kartek urodzinowych dla Oliwii! Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję.

Dzisiaj wszystkie zostały wysłane w jednej kopercie.

Życzymy Oliwii spełnienia jej marzenia i dużo zdrówka!

09.10.2013

 

27.10.2013 roku Oliwia Gandecka kończy 6 lat. Jej największym marzeniem jest otrzymanie jak największej liczby kartek urodzinowych. U dziewczynki we wrześniu 2012 roku zdiagnozowano białaczkę. Jeśli możesz to pomóż.  Tak niewiele trzeba, aby sprawić radość i zobaczyć na jej twarzy uśmiech, chociaż przez chwilę...

 

Kartki będziemy zbierać od 14 do 18 listopada, a następnie wyślemy je razem Oliwce.

 

Jeśli ktoś chce wysłać kartkę samodzielnie, oto adres dziewczynki:

Oliwia Gandecka
ul. M.C. Skłodowskiej 11/26
65-001 Zielona Góra

02.10.2013

 

Już 20-sty raz słynna akcja „Sprzątania świata” ma miejsce w Polsce! Odbywa się także w naszej małej ojczyźnie – czyli na terenie Gminy Łomża. Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu. 01 października uczniowie klasy Ia we współpracy z Nadleśnictwem Łomża porządkowali tereny lasu jednaczewskiego oraz jego bliskiej okolicy. Zebrano około 0,5 m3 śmieci, które zostały poworkowane i zabrane na wysypisko śmieci. Na zakończenie pracowitej wyprawy, wszyscy mieli okazję wspólnego biesiadowania przy ognisku z kiełbaskami, które przygotowało Nadleśnictwo Łomża.

02.09.2013

 

To już trzeci rok naszej działalności w szkole. Oby równie udany jak poprzednie.

Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza uczniów klas I, do uczestnictwa w Klubie Szkoły Humanitarnej. Możecie zgłaszać się do pani Moniki Chmielewskiej. Czekamy na Was!

28.06.2013

 

Kończy się rok szkolny 2012/2013. Zamykamy drugi już rok naszej działalności w szkole.

Z ogromnym żalem  żegnamy jednocześnie wszystkich dotychczasowych członków Klubu. W sposób szczególny dziękujemy Agacie Kruszewskiej, Weronice Mierzejewskiej  i Magdalenie Zach, uczennicom klasy IIIa. Byłyście obecne przy każdej naszej akcji, zawsze z głowami pełnymi pomysłów i chęcią działania. Mamy nadzieję, że nie kończycie swojej przygody z edukacją globalną, a w swoich nowych szkołach przeprowadzicie udane projekty. Praca z Wami to była przyjemność. Dziękujemy!

23.03.2013

 

21 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się Dzień Projektów Edukacyjnych.  Gimnazjaliści z klas drugich zaprezentowali nauczycielom oraz swoim kolegom z klas trzecich efekty działań zespołów projektowych.

Formami przekazu były prezentacje multimedialne, filmy, pokazy makiet i materiałów drukowanych. Tematyka była dość szeroka, związana z różnymi przedmiotami nauczania.

Łącznie uczniowie zrealizowali 13 tematów w 12 grupach projektowych. Każdą formę prezentacji uczniowie wzbogacali komentarzem słownym.

Uczestnictwo w projektach pozwoliło uczniom nauczyć się rozwiązywania problemów, współpracy w grupie, formułowania wniosków oraz prezentacji wyników swoich działań.

 

Bardzo cieszymy się, że dwa z tematów projektów dotyczyły edukacji globalnej: "Nie pozwólmy światu umrzeć z głodu – zmiany klimatyczne a ubóstwo w krajach Globalnego Południa" (opiekun p. Magdalena Grochowska) oraz  "Konflikty współczesnego świata" (opiekun p. Elżbieta Marszał).

 

Już dzisiaj zapraszamy przyszłych drugoklasistów do wybierania właśnie projektów z zakresu edukacji globalnej.

09.12.2012

 

Przypominamy o trwającej w naszej szkole zbiórce w ramach akcji "Szlachetna Paczka". Produkty o dłuższej dacie przydatności do spożycia przynosimy do pana Michała Leszaka.

06.12.2012

 

W dniu 03 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest przybliżenie młodzieży  problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości  o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

 

W związku z tym młodzież naszego gimnazjum podjęła się przygotowania referatów na temat niepełnosprawności, które zostały zaprezentowane na zajęciach  z pedagogiem: „O niepełnosprawnych”. Przygotowana została również gazetka edukacyjna zawierającej niezbędne informacje na temat niepełnosprawnych.

19.11.2012

 

W dniu 16 listopada, w związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, podjęliśmy działania związane z szerzeniem postawy tolerancyjnej wśród naszych uczniów. Celem było zapoznanie uczniów z takimi  pojęciami jak tolerancja, akceptacja, szacunek, stereotyp, dyskryminacja, empatia, oraz przede wszystkim szerzenie postawy tolerancyjnej wśród gimnazjalistów. Pedagog szkolny przeprowadziła zajęcia w wybranych klasach na temat tolerancji. We współpracy z nauczycielem plastyki panią Justyną Czerwonko została zorganizowana wystawa prac plastycznych „Tolerancja w moich oczach”. Na korytarzu szkolnym wyeksponowana została gazetka edukacyjna, która zawierała między innymi wyjaśnienie podstawowych terminów, oraz hasła promujące postawę tolerancyjną wśród społeczności uczniowskiej. 

12.11.2012

 

Jesteśmy Szkołą Tolerancji!

 

W październiku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala finałowa kończąca II edycję działań stworzonych przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku - „Szkoła Bezpieczna i Przyjazna Uczniom”, którego patronem jest Wojewoda Podlaski. O przyznanie Honorowego Certyfikatu Bezpieczeństwa starało się 62 podlaskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Każda szkoła, która wzięła udział w programie musiała przygotować Program Bezpieczeństwa w Szkole zawierający między innymi informacje o placówce, a w szczególności o sposobach radzenia sobie z przypadkami przestępczości wśród uczniów, metodach działań profilaktycznych prowadzonych przez szkołę, a także zakres współpracy z poradniami i ośrodkami prowadzącymi działalność pomocową. Projekty oceniane były przez specjalną komisję do spraw bezpieczeństwa, w skład której weszli przedstawiciele instytucji współtworzących Honorowy Certyfikat Bezpieczeństwa. Oprócz policji byli nimi Podlaski Urząd Wojewódzki, Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Białymstoku, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Komisja na podstawie oceny działalności poszczególnych szkół wyłoniła i nadała 42 podlaskim szkołom Honorowe Certyfikaty Bezpieczeństwa. Nasze Gimnazjum również otrzymało taki Certyfikat i od dziś może pochwalić się tym, że jest Szkołą Przyjazną i Bezpieczną Uczniom, w której jest przyjazna i spokojna atmosfera, a mając takie warunku rozwoju nauka idzie prościej i efektywniej.

 

Druga część uroczystości poświęcona była zakończeniu i uroczystym podsumowaniu konkursu „szkoła tolerancji”. Celem  tego przedsięwzięcia było zachęcenie młodzieży szkolnej do refleksji na temat znaczenia dyskryminacji i ksenofobii oraz aktywizacja działań szkoły w zakresie szeroko rozumianej tolerancji. Nasze Gimnazjum otrzymało wyróżnienie za podejmowane działania właśnie w tym zakresie.

 

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie

Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku

www.podlaska.policja.gov.pl.

20.09.2012

 

W roku szkolnym 2012/2013 realizujemy projekt: Nie pozwólmy światu umrzeć z głodu - zmiany klimatyczne a ubóstwo w krajach Globalnego Południa.

Uczniów chcących wspomóc realizację tego projektu prosimy o zgłaszanie się do pani  Magdaleny Grochowskiej.

10.09.2012

 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu "Młodzi razem dla świata" z konferencji podsumowującej program "Szkoła Humanitarna" Polskiej Akcji Humanitarnej, w której braliśmy udział.

03.09.2012

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2012/2013!

Oby przyniósł nam dużo pozytywnych wrażeń z przeprowadzonych działań.

29.06.2012

 

Kończy się rok szkolny 2011/2012, a zarazem pierwszy rok naszej działalności w szkole.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wspieranie naszej działalności i pomoc.

Przede wszystkim składamy jednak serdeczne podziękowania uczestnikom Klubu Szkoły Humanitarnej. Bez Waszego zaangażowania nie udałoby nam się przeprowadzić żadnej akcji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziecie tak samo twórczy i aktywni.

Opiekunowie KSH

03.06.2012

 

31 maja 2012 roku Polska Akcja Humanitarna zorganizowała konferencję „Młodzież razem dla świata!”  przy finansowym wsparciu programu „Młodzież w  działaniu”. Odbyła się ona w Centrum Rekreacyjno-Konferencyjnym PROMENADA w Białobrzegach. Przeznaczona była dla uczniów i uczennic oraz nauczycieli i  nauczycielek biorących udział w  programach: „Szkoła Humanitarna” oraz „Szkoła Globalna działa lokalnie!”. Naszą szkołę reperezentowały panie Monika Chmielewska i Magdalena Grochowska oraz uczennice klasy IIIa - Agata Kruszewska i Weronika Mierzejewska.
 

Poszczególne elementy prowadzone były przez gości specjalnych:

  • Tomasza Chruszczowa z Ministerstwa Środowiska, który opowiadał o przyczynach zmian klimatu oraz polityce handlu emisjami CO2
  • Katarzynę Kot-Majewską z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która opowiadała o reagowaniu na skutki zmian klimatu, czyli m.in. o katastrofach naturalnych
  • Urszulę Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej, która opowiadała o sposobach angażowania się na rzecz przeciwdziałania przyczynom zmian klimatu
  • Grażynę Kurowską i Katarzynę Bobkowską  z Ośrodka Rozwoju Edukacji, które prezentowały działania ORE w zakresie edukacji globalnej i plany na następny rok szkolny
  • Jędrzeja Witkowskiego z Centrum Edukacji Obywatelskiej, który prezentował działania CEO w zakresie edukacji globalnej i współpracy ze szkołami
  • Olgę Mielnikiewicz z Polskiej Akcji Humanitarnej, która opowiadała o kontekście edukacji globalnej w PAH.

 

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie edukacjaglobalna.ore.edu.pl

05.03.2012

 

W dniu 02.03.2012 gościliśmy w naszej szkole panią Dominikę Rypę, koordynatorkę projektu Szkoła Humanitarna Polskiej Akcji Humanitarnej. Pani Dominika przeprowadziła warsztaty dotyczące problemu dostępu do wody w krajach Globalnego Południa.

 

Był to jeden z etapów realizacji kolejnego projektu Szkoły Humanitarnej w naszym gimnazjum - "Kropla wody dla świata".

04.01.2012

 

Dnia 15 grudnia 2011 roku członkinie Klubu Szkoły Humanitarnej: Agata Kruszewska, Weronika Mierzejewska i Izabela Włodkowska pod opieką pani Moniki Chmielewskiej odebrały dyplom i nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie na szkolny projekt edukacyjny w ramach projektu „Edukacja globalna w szkolnych projektach edukacyjnych” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP 2011.

 

Wręczenie nagród miało miejsce podczas konferencji podsumowujacej projekt „Edukacja globalna w szkolnych projektach edukacyjnych” realizowany i finansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w siedzibie ORE w Warszawie.

 

09.12.2011

 

Miło nam poinformować, że nasz projekt "Wszystkie dzieci chcą się uczyć-nie wszystkie mogą" zajął I miejsce w konkursie na szkolny projekt edukacyjny w ramach projektu "Edukacja globalna w szkolnych projektach edukacyjnych" .

29.11.2011

 

Poniżej zamieszczamy prezentację dotyczącą problemów edukacyjnych w Afganistanie.

Zapraszamy do zapoznania się z nią.

 

 

Prezentacja na temat problemów edukacyjnych w Afganistanie
afganistan.pptx
Microsoft Power Point Presentation 2.4 MB

24.11.2011

 

Długo przygotowywaliśmy się do tej uroczystości. Dnia 23 listopada w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży odbył się Dzień Kultury Afgańskiej i Czeczeńskiej połączony z podsumowaniem projektu edukacyjnego „Wszystkie dzieci chcą się uczyć-nie wszystkie mogą”. Powstał on przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Honorowym gościem uroczystości był pracownik ambasady afgańskiej – pan Atiqulla Said. Zaproszenie przyjęli również Starosta Powiatu Łomżyńskiego pan Lech Szabłowski, Dyrektor Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża pan Tomasz Tyszka, Sekretarz Gminy Łomża pani Barbara Sobczyńska-Wanke, ksiądz doktor Andrzej Popielski (proboszcz parafii p.w. Andrzeja Boboli w Łomży) oraz nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Łomży i Gminy Łomża.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przybyłych gości przez panią dyrektor Wiesławę Masłowską, która przybliżyła obecnym ideę projektu „Szkoła Humanitarna”. Następnie na scenę wyszli młodzi aktorzy z Publicznego Gimnazjum nr 9, którzy w sposób humorystyczny przedstawili „bitwę” pomiędzy nauczycielami a uczniami.

 

 

 

 

Przedstawienie uświetnił występ grupy breakdancowej, którą tworzą zaprzyjaźnieni uczniowie  z Katolickiego Gimnazjum w Łomży.

 

 

 

Po przedstawieniu nastąpiło podsumowanie dwóch konkursów „Szkoła może być fajna” i „Makieta szkoły dla Afganistanu” oraz wręczenie nagród zwycięzcom.

 

Najważniejszym punktem uroczystości było wystąpienie pana Atiqulla Said, który w krótkiej prezentacji przybliżył zebranym swój kraj, a następnie odpowiadał na pytania uczniów.

 

 

 

 

Po części oficjalnej uczestnicy Dnia Kultury Afgańskiej i Czeczeńskiej mogli posłuchać muzyki, a także spróbować potraw pochodzących z tych krajów. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali m.in. afgański ryż, bomję, czepałgasz, kurczaka po czeczeńsku , chałwę czeczeńską.

 


 

 

Obejrzeć można było również oryginalne stroje czeczeńskie, które zostały wypożyczone nam przez fundację "Ocalenie".

 

 

23.11.2011

 

Cała społeczność Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży bardzo dziękuje sponsorom, którzy zechcieli wspomóc organizację Dnia Kultury Afgańskiej i Czeczeńskiej: panu wójtowi Gminy Łomża – Jackowi Albinowi Nowakowskiemu, panu Kamilowi Borkowskiemu oraz właścicielom sklepów FINA i XEROMAX , a także pizzerii „Telepizza”.

 

 


21.10.2011

 

W dniu 19 października uczennice naszego gimnazjum Agata Kruszewska i Izabela Włodkowska przeprowadziły wywiad z panią wiceprezydent Łomży - Mirosławą Kluczek. Pani prezydent opowiedziała o swojej największej pasji, wspominała czasy szkolne, a także zdradziła nam kilka tajemnic.

 

Wywiad będzie mozna przeczytać w specjalnym numerze "Gimzetki" już w listopadzie.

 

 

14.10.2011

 

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole organizowany jest konkurs "Szkoła może być fajna". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Na prace plastyczne czekamy do końca października.

 

Poniżej znajduje się plakat oraz regulamin konkursu do pobrania.

regulamin konkursu plastycznego.doc
Microsoft Word Document 53.0 KB

20.09.2011

 

W dniach 15-17 września 2011 roku szkolni koordynatorzy akcji PAH "Szkoła Humanitarna" przebywali na szkoleniu w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie Jeziornej. Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Małkowska i Magdalena Zach, uczennice klasy IIa, pod opieką pani Magdaleny Rakowskiej. Uczestnicy szkolenia pracowali w grupach nad projektami dotyczącymi prawa do edukacji, wody i żywności. Zostali również przeszkoleni do przeprowadzenia akcji podczas Tygodnia Edukacji Globalnej, który będzie miał miejsce w listopadzie tego roku.

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć!

 

 

18.09.2011

 

Jesteśmy jedną z 30 placówek z całej Polski, które w roku szkolnym 2011/2012 biorą udział w projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej "Szkoła Humanitarna".