Prawo do edukacji

 

Wyobraź sobie, że nie umiesz czytać – jak wtedy poradziłbyś sobie we współczesnej rzeczywistości?

Mimo, iż prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw człowieka, dziesiątki milionów ludzi jest pozbawionych szansy na uzyskanie podstawowej edukacji.

 

W krajach Globalnego Południa mało który nastolatek marzy o wagarach. W Afganistanie dzieci chodzą do szkoły przez pola minowe. Często idą godzinami, w palącym słońcu lub w śniegu, w klapkach, bez skarpetek. Te dzieci chcą się uczyć, a ich rodzice naprawdę chcą dać im wykształcenie. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – czasem szkoła jest po prostu za daleko, by dziecko mogło do niej dotrzeć, a rodziny nie stać nawet na zeszyt i długopis.

 

Dzieci, które mają możliwość zdobycia wykształcenia są zdeterminowane, by tę możliwość wykorzystać. Nauka to dla nich nie tylko wiedza czy praca – to dłuższe i zdrowsze życie, bez przemocy i ubóstwa. To od nas zależy, czy damy im na to szansę. Ty możesz nam w tym pomóc.


W najbiedniejszych, zniszczonych wojną lub klęskami żywiołowymi krajach świata Polska Akcja Humanitarna stara się realizować projekty, które umożliwią ludziom dostęp do edukacji. Robi co w jej mocy, by działały szkoły, gdzie dzieci i niepiśmienni dorośli mogą nauczyć się czytać i pisać. Swoją działalnością obejmuje również przebywające w Polsce dzieci uchodźców, które żeby uczestniczyć w lekcjach w polskiej szkole musza najpierw opanować nasz język.

 

Bo jeśli ktoś nie dostanie szansy na podstawowe wykształcenie, to jak ma zadbać o swoją przyszłość?

 

 

Czy wiesz, że...?

 

72 milionów dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkoły podstawowej;


Blisko połowa tych dzieci mieszka w krajach Afryki Subsaharyjskiej;


W tych samych krajach tylko co czwarty nastolatek w wieku średnioszkolnym uczy się w szkole średniej, a aż 41% nie uczy się wcale;


Ponad 759 milionów dorosłych nie posiada nawet podstawowego wykształcenia – to prawie jedna szósta wszystkich pełnoletnich mieszkańców naszej planety;


Dwie trzecie osób niepiśmiennych to kobiety.

 

 


 

 

 

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie PAH-u - LINK